Rekor kıran altından önemli uyarı! Uzman isimden önemli uyarı

Altının ons fiyatı, dün yüzde 0,8 artışla 2 bin 146 dolardan günü tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi.

Bugün de yükseliş eğilimine devam eden altının ons fiyatı 2 bin 161 dolara çıkarak yeni zirve yaptı.

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, altında yükselişin devam edeceğine işaret etti. Yatırımcıları özellikle al-sat noktasında uyardı. “Temkinli olun” dedi.

ALTIN YATIRIMCISINA ÖNEMLİ UYARI

Kripto piyasasındaki yükseliş ve Fed’e dair beklentilerin iyimserleşmesi ile altında yeniden yükselişin başladığını belirten Doğan, ons altının yıl başından beri getirisinin yüzde 4,5, gram altının ise yüzde 12,5 olduğunu ifade etti.

Doğan, “Altın fiyatlarında uzun vadede yükseliş beklemekle beraber yatırımcıların temkinli yaklaşması kanaatindeyim çünkü Fed, faizleri hemen indirecek beklentisi fazla iyimser bir bakış açısı. Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verisi bu açıdan oldukça önemli. Eğer bu taraf da güçlü bir veri gelirse altın fiyatlarında düzeltme görebiliriz” diye konuştu. 

Kısa vadeli al-sat yapan yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini belirten Doğan, altın fiyatlarındaki düşüşler ve yükselişlerin aksiyon almak için çok fazla fırsat sunmayacağının altını çizdi. “Orta ve uzun vadeli yatırımcılar mevcut pozisyonlarını korumalı” dedi.

Ons altında bin 900 dolar seviyelerinin uzak olmadığını ifade eden Doğan, bu düşüşün gram tarafına yansımasının sınırlı kalacağını belirtti. “Düşüşün ardından 2 bin 300 ve 2 bin 400 dolar seviyelerine doğru bir yükseliş olması mümkün. Dolar kurunun da 38 liraya yükseleceğini varsayarak, gram altında yıl sonu gelinebilecek seviye tahmin edilebilir” diye konuştu. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x