İlk Neuralink Deneği Saatlerce Civilization 6 Oynadı

Ocak ayında Neuralink N1 beyin çipi implantı uygulaması yapılan ilk kişi olan Noland Arbaugh, şirketin resmi X sitesinde bir canlı yayın etkinliği başlattı. Canlı yayın sırasında Arbaugh, cihazı kullanarak dizüstü bilgisayarında satrancın dijital versiyonunu oynadı ve imleci düşünceleriyle hareket ettirdi. Şimdi ise Arbaugh, Neuralink çipiyle Firaxis’in sıra tabanlı tarihi strateji oyunu Civilization 6’da tüm gece süren bir oyun seansı geçirdiğini açıkladı.

Neuralink çip implantını almadan önce bir dalış kazası sonucu omuz altı felç olan Arbaugh, zaten Civilization 6 hayranı olduğunu ancak kazasının ardından oyunu oynayacak bir arkadaşa ihtiyacı duyduğunu belirtiyor. Arbaugh yakın zamanda yapılan bir oturumda Neuralink sayesinde sabah 6’ya kadar oyunu oynayabildiğini söyledi.

Arbaugh, çip implantı aracılığıyla dijital satranç ve Civilization 6 oynamanın yanı sıra babası ve bir arkadaşıyla Nintendo’nun Mario Kart 8: Deluxe oyununu da oynayabildi.

Neuralink N1 çipi Arbaugh’un hayatını kesinlikle değiştirse de cihazın kullanımıyla ilgili hala bazı sorunların olduğunu ekledi. Neuralink, insanlar üzerinde denemelere başlamak için ilk kez Mayıs 2023’te onay aldı ancak şirketin teknolojisi ve çipin bir kişinin kafasına yerleştirilmesinin uzun vadeli etkileri konusunda birçok tartışma devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x